Church of England Diocese of Manchester St. George, Mossley

Parochial Church Council

The PCC is the board of Trustees for the church, and is charged with care for the church building and site, and our worshipping community and to have oversight of our work in the parish. The PCC is elected for 3 year terms (with the exception of the churchwardens who are elected each year). 

Members of the PCC are subject to DBS checks and Safeguarding training in accordance with Diocesan Safeguarding guidance. Our next annual meeting will be held on 7th April 2019.

Ex-officio members:

The Revd David Warner*^~ Vicar of Mossley

The Revd Ian Brocklehurst Associate Priest (in attendance)

Mrs Julie Bruce Churchwarden (Current term expires April 2019)

Mrs Jacqueline Hely Churchwarden (April 2019)

Mrs Dorothy Dunn* Deanery Synod Rep (April 2020)

Mr Jim Mellor Deanery Synod Rep (April 2020)

Mrs Carole Winterbottom Hon Treasurer / Deanery Synod Rep (April 2020)


Members:

Mrs Val Bates (April 2020)

Mrs Sally-Jane Brown Safeguarding & Vulnerable Adults co-ordinator (April 2020)

Mrs Pauline Holland* Safeguarding & Vulnerable Adults co-ordinator (April 2020)

Mrs Pam Lakin (April 2020)

Mrs Debbie Mellor (April 2020)

Mrs Jacqui Renshaw Hon Secretary (April 2021)

Mrs Amy Ward (April 2020)

*Governor of St George's School, ^Governor of Micklehurst All Saints' School, ~Governor of Milton St John's School

Fees_Table_2018, PDF

Download